18تیردرگذشت استادسیدکریم امیری فیروزکوهی،شاعر و ادیب معاصر(1363ش)

سید کریم امیری فیروزکوهی متخلص به"امیر"شاعر،ادیب و آهنگساز معاصر در سال ۱۲۸۸ه.ش در روستای"فرخ آباد"فیروزکوه به دنیا آمد.در سن ۷سالگی پدرش را از دست داد و  به همراه خانواده به تهران رفت و منطق،ادب،فلسفه،شعر،موسیقی و...را آموخت. تحصیلات متوسطه را در"کالج آمریکایی"گذراند و در خارج از مدرسه به تعلیم"ادبیات عربی"همت گماشت.

استاد امیری از همان جوانی مریض بود و بنا بر بیت خود به پیری زودرس گرفتار شد(براساس این بیت از ایشان:در جوانی پیر و در پیری جوان بودم "امیر"          

آسمان و اوراق هستی کرد پیش و پس مرا)

در اشعار استاد امیری به وضوح می توان گلایه از روزگار ،غم،درد و پیری را مشاهده نمود که البته اشعار او بیشتر در دوران پیری سروده شده اند اما اشعار دوران جوانی او نیز سرشار از غم و اندوه است.

استاد امیری فیروزکوهی در انجمن های ادبی ایران شناخته شده بود و با بسیاری از شاعران مراوده داشت،مخصوصآ پس از مرگ" رهی معیری"،استاد امیری ترکیب بند طولانی ای را در سوگ "رهی معیری" سرود که سرشار از احساس و زیبایی است که به حق می توان آن را از زیباترین ترکیب بند ها به حساب آورد.

استاد امیری فیروزکوهی از پیروان سرسخت سبک و مکتب صائب بود به طوری که بر دیوان صائب(که خود آن را به چاپ رساند) مقدمه ای بسیار طولانی نوشت و از به کار بردن صفت" هندی"برای این سبک پرهیز می نمود و سبک صائب را سبک"اصفهانی"می نامید.

استاد امیری فیروزکوهی سرانجام در سال ۱۳۶۳ه.ش در تهران درگذشت.دیوان امیری فیروزکوهی در دوجلد به چاپ رسیده است،هم چنین منظومه ی" ای خواب"از آثار سرشار از تامل ایشان می باشد،در سال ۱۳۷۰کتابی به عنوان "فریب شعر"توسط دکتر امیر بانوی کریمی به چاپ رسید که حاوی گزیده ی اشعار امیری فیروزکوهی بود که به حق توانست یاد استاد امیری را زنده نگه دارد.

روش شاعری"سید کریم امیری فیروزکوهی":

اشعار امیری مانند دیگر پیروان سبک صائب(اصفهانی)سرشار از نازک خیالی ها و مضمون آفرینی است.امیری در قالب "غزل" استاد بود،در" قصیده" نیز مهارت زیادی داشت.به علاوه "ترکیب بند "را زیبا،دلنشین و لبریز از احساس می سرود،دوبیتی های پیوسته ی ایشان نیز نشان از ذوق فراوان ایشان داشت،به علاوه اخوانیات(اشعاری که در مدح دوستان سروده می شود)نیز در دیوان امیری فیروزکوهی جلوه ی خاصی دارد.

 متاسفانه استاد امیری فیروزکوهی از جمله شاعرانی هستند که در دوره ی کنونی به اشعار زیبای ایشان  چندان توجه نمی شود و تا حدودی در بین مردم گمنام باقی مانده است.

روحش شاد....مشتعل---شلمچه سرزمین عشق وایثار

/ 2 نظر / 10 بازدید

دست مريزاد